Ryvola kupca privolá

with Nekomentované

Viete, že to nie je tak dávno, čo ľudia nazývali odrody vína inak, než ako sme dnes zvyknutí? Hovorí vám niečo napríklad názov Burgund, Cirifandl, Muškátel, Leanka alebo Ryvola? Niektorým snáď áno, pre vás ostatných: Burgund je dnes Rulandské, Cirifandl je Silvánske, Muškátel je Veltlínske zelené, Leanka je Dievčie hrozno a Ryvola je dnešný Tramín červený.

Vinohradnícka história je bohatá a kto sa zaujíma, dozvie sa o viacerých dnes už zabudnutých odrodách. Mnohé z nich naozaj stoja za povšimnutie. Ako chlapec som mal šťastie a otcovi som pomáhal vo vinici vysadenej ešte začiatkom minulého storočia. V tejto stredne veľkej vinici je niekoľko desiatok odrôd a ich klonov.

Pohnútky prarodičov nepoznám, no som rád, že s krásnou tradíciou začali. Každé leto som tam objavil nové prekvapenie, nové chuťové lahôdky, pestré vône. Aké víno by ste napríklad čakali z odrôd Otonel, Malaga, Izabela, Erdut, Kutedl, Magdalénka, Tompamiháj či Čabana? A čo by to už bolo za víno z hrozna s názvom Ferdinand Leseps, Panenské prsty, Červený Bojkovský, Kozé cecky alebo Baraní ocas? Mohlo by to byť zaujímavé.

Dnes vám však píšem hlavne preto, že sme s očakávaním otvorili tohtoročný súdok Tramínu červeného. Mnohí z vás si vychutnávajú náš Tramín už celé roky. Ochutnal som a preto viem, že vás nesklame ani ročník 2007. Prichádzajú mi na myseľ slová, ktoré som každý rok pri oberačke počúval od starých rodičov: „Ryvola, Ryvola, tá kupca privolá!“ Mali pravdu.

Martin Fiala